Koronawirus: Delmikron – jakie są objawy zakażenia kombinacją Delty i Omikronu?
Wariant Omikron rozprzestrzenia się na świecie, a naukowcy szacują, że do końca lutego może on odpowiadać za większość zakażeń w Europie. Nie oznacza to jednak, że odmiana koronawirusa zwana Deltą, wycofała się już z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Coraz częściej mówi się o powstaniu superwariantu tzw. Delmikronu lub Deltokronu, będącego połączeniem Delty i Omikronu.
Nowa kombinacja cechuje się wysoką zaraźliwością. Może rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej niż Omikron. Na Cyprze wykryto już 25 przypadków zachorowań na Delmikron.
Czy Delmikron jest niebezpieczny?
Połączenie Delty i Omikronu ma podłoże genetyczne wariantu Delta i 10 mutacji wariantu Omikron. To sprawia, że Delmikron jest bardzo zakaźny, ale na razie nie wiadomo, czy bardziej niebezpieczny. Jak wyjaśnił Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim, na Cyprze kombinację te częściej diagnozowano u osób hospitalizowanych z powodu zachorowania na Covid-19.
Nie musi to jednak oznaczać, że nowa kombinacja będzie bardziej patologiczna niż odmiany Delta i Omikron. Omikron charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem koronawirusa, bywa porównywany do przeziębienia. Może atakować osoby zaszczepione i te, które przeszły już Covid-19 w innych wariantach. Delta natomiast była bardziej zjadliwa, ale stopniowo wycofuje się z Europy i Stanów Zjednoczonych ze względu na to, że wypiera ją Omikron.
Połączenie tych dwóch wariantów może doprowadzić do zwiększenia liczby zachorowań, ale nie oznacza to, że koronawirus stanie się bardziej niebezpieczny. Nie należy wpadać w panikę, ale nie wolno też lekceważyć wirusa. – Pamiętajmy, że wariant Omikron i Delta oczywiście różnią się molekularnie, ale to są wciąż wersje tego samego wirusa SARS-CoV-2 – powiedział dla serwisu abcZdrowie dr hab. Piotr Rzymski, biolog z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu.
Jednoczesne zachorowanie na warianty Delta i Omikron może podwójnie obciążyć organizm i sprawić, że choroba wywoła większe spustoszenie w organizmie. Jest to możliwe i nie zaleca się tego bagatelizować, bo koronawirus może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań w organizmie, m.in. zapalenia płuc, niewydolności oddechowej czy zapalenia mięśnia sercowego.
Objawy Delmikronu
Z dotychczasowych danych na temat Delmikronu czy też Deltokronu, wynika, że objawy kombinacji nowego superwariantu są podobne do typowych objawów zakażenia koronawirusem. Zalicza się do nich:
- katar
- kaszel
- ból głowy
- brak węchu i smaku
- podwyższoną temperaturę ciała
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać test na Covid-19.
Dotychczas zarejestrowano trzy rekombinacje koronawirusa, m.in. w Kalifornii czy Wielkiej Brytanii. Na razie jednak żadna z nich nie doprowadziła do powstania groźnego superwariantu Covid-19.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.